top of page

Move to Motion מגדירים מחדש

את גבולות היכולת

סיפורה של טליה אילת

ביוני 2016, טליה אילת, רקדנית וספורטאית מחוננת בת 18, התעוררה בוקר אחד לעולם בו היא אינה מסוגלת ללכת או להרגיש את רגליה בעקבות דימום ספונטאני אגרסיבי בחוט השדרה.


לאחר שנים של השקעה בטיפולי פיזיותרפיה, הידרותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד טיפולים מגוונים אחרים, חשה טליה כי אינה ממצה את הפוטנציאל השיקומי הטמון בה, היא האמינה שבהינתן הזדמנות, היא תוכל להגיע להישגים משמעותיים.


טליה והוריה חיפשו בחו"ל מרכז שיאפשר פריצת דרך תפקודית משמעותית, ומצאו את תוכנית השיקום הנוירולוגית של Centro-Guisti כמתאימה ביותר למטרותיה. נחישותה של טליה הובילה אותה לחצות את גבולות היכולת שלה ולנצח את המגבלה. במהלך השנה השלישית לפציעתה, במסגרת המרכז השיקומי Centro Giusti, טליה, בליווי אמא שלה, לנה, ביצעה תוכניות טיפולים בפרק זמן מצטבר של 6 חודשים. בניגוד לתחזיות הרופאים והפיזיותרפיסטים בישראל, טליה השיגה שיפור תפקודי פנומנלי בזכות שיטת ה-ABT. כיום, טליה הולכת בכוחות עצמה בעזרת שני סדים קצרים ומקלות. בנוסף, טליה החלימה מהתחלואות המשניות שנוצרו בעקבות הפציעה והיא ממשיכה להתקדם.

סיפורה של שני שמאי

קוראים לי שני, אני בת 20 מגני תקווה.

לפני כ-5 שנים הרגשתי כאבים חזקים בצוואר שהלכו והתגברו. לאחר זמן מאוד קצר לא הצלחתי ללכת או לזוז כלל. בבדיקת mri זיהו שיש לי דלקת בעמוד השדרה וכתוצאה מכך השתתקתי מהצוואר ומטה.

מאז עברתי בכמה מקומות שעוסקים בשיקום אך בשלב מסוים התוכנית החלה לחזור על עצמה וההתקדמות נעצרה. ההבדל הגדול ב-M2M לעומת האחרים מתבטא במקצועיות של הפיזותרפיסיטים, בהתאמת תוכנית אישית בהתאם להתקדמות של המטופל ובשילוב של תרגילים מגוונים גם מחוץ למיטת הטיפול.

במהלך השיקום שלי, מאז שהגעתי ל-M2M, הרגשתי איך אני מצליחה לשפר את איכות החיים שלי. זה התבטא בשיפור ההליכה, היציבות וחיזוק השרירים שלי. כמו כן, פעולות שהיו בעבר קשות עד בלתי אפשריות היום יותר פשוטות לי לביצוע.

היחס של הצוות ב-M2M אנושי, נעים, ואכפתי. מאז שהגעתי הם מלווים אותי לכל אורך הדרך על מנת לייצר שיקום נכון ואיכותי ולא פחות חשוב שהם מצליחים לראות את המטופל מעבר לפן המקצועי גם בפן האישי והחברתי, מה שיוצר את השילוב המושלם. כיף שאפשר לסמוך על הצוות שתמיד יהיה שם, ייעץ ויסביר על המשך ההתקדמות.

סיפורו של שי עבודי מפי אישתו, עדי

במהלך השיקום ב-M2M אני חווה שינויים גדולים בבעלי כמו יציבות ואיזון, התחזקות שרירים, ביטחון בגופו וביכולותיו המשתנות. ישנם דברים ששי מצליח לעשות ש"לפי הספר" לא אמורה להיות לו יכולת לעשות אותם. מלבד השיקום הפיזי ישנה תקווה, סקרנות ועניין אשר רותמים את שי לטיפול וכמו כן משקמים אותו ברבדים נוספים מלבד השיקום הפיזי. M2M הוא מקום של כולם, הוא מקום של כבוד לגוף ולאנשים עם מוגבלויות בכל גיל. במרכז השיקום יש מכשור מותאם ושמור היטב, זה מתחיל בבורג הכי קטן, ציוד מדידה, כריות מכל סוג צורה וגודל, מאחזים משקולות, מתקנים ומכשירים, באמת, מה שנקרא- "אין דברים כאלה".

שיטת השיקום היא אינטנסיבית ונמשכת 3 שעות מלאות ולא 45 הדקות ה"לאומיות" שנותנים במקומות אחרים. תכנית הטיפול מנוהלת למופת על ידי מעקב שיטתי אחר ההתקדמות הפרטית של שי ולאחר כל תקופה ישנה שיחת עדכון כדי שהכל יתנהל בשיתוף ובשקיפות מלאה.

כמו כן, מתקיים קשר עם מטפלים נוספים של שי שאינם קשורים לM2M למשל עם ההידרותרפיסטית שלנו- שנמצאת בקשר רציף עם אורן , מקבלת ממנו רעיונות ותרגילים ומשתפת אותו בנעשה בטיפולים שלה עם שי.

מלבד טיפולי הפיזיותרפיה, אנחנו קיבלנו חוות דעת של רופא שיקומי דרך העמותה. זה קרה הרבה יותר מהר מלהשיג את חוות הדעת של הרופא השיקומי של קופ"ח ובנוסף יש קשר ישיר בין רופא השיקום לצוות הפיזיותרפיה ב-M2M בכדי ליישם ולקדם את המלצותיו השונות.

סיפורו של גיל סולטן

לפני כ-5 שנים עברתי ניתוח של הסרת גידול על חוט השידרה, אחרי הניתוח נותרתי עם קושי בהליכה ולכן אני מתהלך עם קביים. עברתי שיקום בתל השומר והתחושה שלי היתה שהשיקום המוסדי בארץ לא מספק ולא מאתגר ולכן קשה להגיע לתוצאות. חיפשתי מקומות בעולם שניתן לבצע שיקום אינטנסיבי, עברתי סשן של שיקום בארה״ב שחזרתי שמעתי על היוזמה של M2m וידעתי שאני רוצה להיות חלק מהתהליך.

תהליך העבודה ב-M2M הינו מסודר ומתועד וניתן לראות את ההתקדמות והשיפור באופן מובנה. פעם ראשונה שהבנתי בדיוק מה הכשלים איתם אני צריך להתמודד ואיך להתמודד איתם.

הצוות הניהולי והמקצועי ברמה גבוהה ביותר, היחס הוא חם ואישי, אבל לדעתי העיקר הוא המקצועיות והמתודה של הצוות המקצועי שגורם לך להשתפר.

סיפורו של יאיר וקנין

שמי יאיר ,בן 25, נפצעתי לפני 4 וחצי שנים מקפיצה לנהר הירדן והתקלות בחזקה בסלע שלא היה נראה לעין. כתוצאה מכך שברתי חוליות בצוואר C6 - C4.

בשיקום ב- M2M, מלבד הצד השיקומי שלשם כך התכנסנו מה שנקרא, יש צד מאוד מעניין שבעצם כל פעם לפני הטיפול אני ממש נרגש לפגוש את המטפלים, להצליח באתגרים , להצליח בתרגילים , והאמת לא דמיינתי שאני כל פעם יהנה מללכת לטיפול ואתרגש משבוע לשבוע. אני מאמין שזה ההלך רוח של המקום והאמונה שמשתרשת בתוכך, לקטוף כל פעם את ההצלחות הקטנות על דברים שלא הצלחת לעשות כמה חודשים אחורה.

המטפלים זה סיפור אהבה, אני אקצר כי אני לא בטוח עד כמה אפשר להעביר תחושות כאלו בכתב , המטפלים הם כמו משפחה, כאילו אחיך הגדול מעביר איתך אימון.  אני מרגיש תמיד בנוח להתייעץ ולשתף אותם בכל דבר. לפעמים אני ממש מחכה כבר להגיע כדי לשתף . תמיד הם קשובים ברמה הכי גבוהה שיש, לא נתקלתי בזה הרבה בחיים. תמיד כשאני בא אני מתמלא כוחות. המקצועיות והאמונה בי נותנים לי תכח לא לעצור ולהמשיך להתמיד ולהתקדם בשיקום.

עברתי שיקום בכ- 4 מכונים ומחלקות שונות ולא נתקלתי בציוד ברמה שיש לשיקום ב - M2M. המכשור נותן מענה שלם ומאפשר אקטיביות בתוך המנח המושלם לגוף. מאוד רציתי להתהלך במתקן שהרגליים שלי יגעו ברצפה ולא על איזה מסוע ודומיו, ומאוד רציתי להצליח בכוחות הידיים שלי והיכולות הפיזיות שלי לשאת את עצמי ככל הניתן במינימום העזרה החיצונית הנדרשת. רק ב-M2M פגשתי את המכשור, הידע והרצון לאפשר לי את זה.

הדבר המרכזי שאני יכול להגיד שהוא לא מפסיק להשתפר זה היציבות בתוך הכסא גלגלים והשיווי משקל בנסיעה בו ובמנחים שונים. הלוואי והייתי יכול להעביר את התחושה שהייתה לי באותו רגע שהצלחתי לעלות על המרפקים בכוחות עצמי במנח שכיבה על הבטן, להסתובב בכוחות עצמי מבטן לגב, לזחול על הבטן ועוד. אלו הדברים הגדולים ויש עוד הרבה דברים קטנים. כל תנועה כזאת שהצלחתי לעשות , לא הייתה בשום מקום אחר לפני. רק בזכות השיקום ב- M2M ובזכות העבודה הקשה שלי בטיפולים.

מלבד השיקום הפיזיותרפי, דרך M2M נפגשתי עם מומחה כסאות גלגלים. ביחד עם הפיזיותרפיסט שלי, שלו יש את ההסתכלות המקצועית עליי, וביחד עם הניסיון והידע של המומחה, הגענו להבנה איזה כסא ואיזה התאמות יהיו הכי טובות לצרכים שלי. בשום מקום אחר לא קיבלתי התייחסות כזאת וכמובן שאם הייתי הולך לבד לא הייתי מגיע לאותם תובנות ותוצאות.

סיפורה של נעמי ליאון

לפני כשנה הייתי במצב של טטרפלגיה, שיתוק מוחלט בארבע הגפיים. אחרי 8 חודשי אשפוז במחלקת שיקום נוירולוגי שוחררתי לביתי והמשכתי עוד כארבעה חודשים שיקום במסגרת אושפוז יום. יישובה על כיסא גלגלים, עם יכולת תזוזה מוגבלת בגפיים, עם כפות ידיים לא מתפקדות וללא יכולת עמידה. תלוייה במאה אחוזים במטפלת. זה היה הזמן שהגעתי למרכז M2M. כבר מהמפגש השני, הבנתי שחוץ מהפעילות הפיזית, ניתנה לי כאן דחיפה לא קטנה לנסות עוד ועוד פעולות שעד אז לא העזתי לבצע. קשה לתאר, אבל כל פעולונת, ואפילו המזערית ביותר, נותנת תחושה מצויינת של חידוש העצמאות. מהרגע הראשון, הוצמדה לי פיזיותרפיסטית קבועה, שני. כל אימון הוא בן 3 שעות והתחושה היא ששני כולה איתי. היא קשובה לכל מה שקורה איתי, אבל לא מוותרת. כאשר אני מצליחה לעשות פעילות כלשהיא בקלות רבה מדי לדעתה, מיד עולה רמת הקושי, עד לפעם הבאה. 3 השעות עם שני, עוברות כל כך מהר, וכל שנייה מתוכננת עד תומה.

מבחינת מכשור שיקומי,  עד עתה התנסיתי בעמדת ה-ABT ובהליכון PACER. אלה כלים מצויינים שלא פגשתי בשיקום הציבורי בו הייתי. עמדת ה-ABT מאפשרת לי לחזק את השרירים שהתנוונו במחלה. אני מצליחה לבצע בעמדת ה-ABT פעולות עם כל 4 הגפיים, תוך שימוש בעזרה או התנגדות לפי הצורך. ההליכון מאפשר לי לאמן את הרגליים והגוף שוב בהליכה. ההגנה שמספק ההליכון, מאפשרת להעז ולהתקדם ביכולות ההליכה.

ב-M2M יש מעקב כל כך קפדני, תוך תיעוד מלא, על כל מילימטר שינוי בתנועה או בטווחים. המעקב הקפדני נותן הרגשת ביטחון שהאימון באמת תפור למידותי. עם הרגשת ביטחון כזו, אתה יכול להשקיע את כל כולך בתהליך.

הטיפולים ב-M2M אינטנסיבים ומאתגרים. במקומות הציבוריים בהם הייתי בתכנית שיקום, לא הייתה עבודה אינטנסיבית, אלא 45 דקות בכל פעם ורק פעמיים בשבוע. בכל מפגש כזה כשהרגשתי שאני מתחילה להתחמם, האימון הסתיים. המטפל "הוזעק" לא פעם לסייע למטופל/מטפל אחר במהלך הטיפול שלי. לא הרגשתי שתכנית האימונים תפורה ליכולותי או לרצונותי. זה היה די שבלוני. כשביקשתי לנסות משהו חדש, תמיד נעניתי ב-"את עוד לא יכולה. עוד אין לך מספיק כוח...". כמובן שבמרכז M2M לא יקרה אף דבר מהאמור לעיל. להיפך, דוחפים אותי קדימה. לא מוותרים ומוכיחים לי שאני יכולה !!! בנוסף, שיטת החזרות המרובות על אותו התרגיל מוכיחה את עצמה בגדול !!!

אמנם אני רק חודש במכון, אבל יש לי בבירור "חיים שלפני וחיים של אחרי". אני מבצעת הליכות, באימון האחרון הלכתי כ-50 מטרים. אני מתהפכת במיטה לכל הצדדים ועוברת ממיטת הטיפולים לכיסא תוך כדי התרוממות לעמידה. השינוי המשמעותי ביותר לגבי הוא שעד שהגעתי למכון השתמשתי מדי פעם במנוף למעבר מהמיטה לכסא הרחצה ובחזרה. היום המנוף "מעלה אבק" בחצר. אמנם מעולם לא איבדתי תקווה אבל כאן אני מרגישה שהתקווה מתחילה להתממש. התקדמות איטית אבל היא שם !!!

מבחינת מעטפת שיקומית, נפגשתי עם הרופא השיקומי, דר' ארז רינגלר. במשך שעה ארוכה הוא שאל, חקר ובדק את כל מה שצריך. בנוסף נתן עצות מעשיות לטיפולים שניתן לבצע בבית באופן עצמאי. היתרון לבצע בדיקה כזו דרך המכון הוא שיש קשר ישיר בין הפיזיותרפיסט והצוות לבין הרופא. אם יש הנחייה חשובה היא עוברת ישירות ללא תיווך.

סיפורי הצלחה

move to motion

bottom of page